Wierzba wypuści nawet z patyka gałęzi.

Wierzba urośnie nawet z patyczka pędu.

Korzystając z taką okoliczność, zdołamy z niej utworzyć niebezprecedensowe postaci żywopłotów. Dzięki temu nasz płot zdobędzie rzadki charakter a także będzie się polecać pośród płotów w sąsiedztwie.

Rosnące na posessji oraz grząskich łąkach wierzby od antycznych czasów zagościły w własnych botanikach. Upodobaliśmy je za krasę i wiosenne kociaki. Nie są uciążliwe, potrzebują zaledwie krocie wody i nieco światła. Zaspokoją się bez mała wszelką glebą.

Mało roślin sprosta też identycznie ekspresowo stymulować stracone odnogi oraz odrośle. Wierzby ogromnie swobodnie odbudowują również swój system korzeni. Wystarczy, że ścięty względnie nawet złapany odrost zanurzony w przemokłej ziemi po kilku tygodniach wypuści korzenie oraz zwróci początek nowej roślinie. Pewna osoba wpadła na myśl, iżby spośród wierzb produkować zaplątane sztachety w płocie czy też płoty pokryte liśćmi. Pewnie powinno się mieć tak osobliwe płot. Najlepiej do wybudowania takiego ogrodzenia zastosować następujące sposoby wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, i jej mnogie odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te modele wierzby na ogrodzenia mają nieco jednakich własności:

dostarczają proste, długie oraz nader sprężyste pędy – wskutek tego można bez trudu kształtować formę ogrodzenia;
szybko odrastają po skróceniu- w skrótowym czasie zdołamy wypleść całe przęsło na ogrodzenie;
niepomiernie swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej wiedzy do instalacji takiego płotu z wierzby.

Jak posiadamy już propozycję na kształt płotu, musimy zakupić przydatne wierzbowe pędy na ogrodzenie. Niestety, odszukanie ich w przesłankach naturalnych jest kłopotliwe, dlatego że dziko narastające krzewy okazjonalnie emitują bardzo długie a zarazem prostolinijne pędy. Najpoprawniej jest zaplanować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie trzeba poczekać kilka latek.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie wyłówmy najprzód punkt w skwerze, niewiele przez nas nawiedzane a także w żadnym wypadku zauważalne.Wiosną, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy tam rozsadzie, z jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze sadzonek wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki długości 25-30 cm, które zdołamy dostać spośród dziko rosnących roślin. Przed posadzeniem powinno się je namoczyć na 24 godziny w głębi, żeby się poprawnie napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie ażeby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pamiętać, że rośliny migiem się gęstnieją, w następstwie tego powinny dojrzewać w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy lub dwa pozwalamy roślinom bez ograniczeń stawać się, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosenką następnego roku możemy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy nieczęsto przekraczają 2m, wobec tego na dłuższe musimy zaczekać przynajmniej jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu witek, jakie wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s